ПИЕНЦА – ИДЕАЛНИЯТ ГРАД НА ПАПАТА

Тоскана! Колкото и да се пише за нея, колкото и снимки да се опитват да увековечат красивите гледки – не е достатъчно! Смея да твърдя, че сме обиколили голяма част от тази област, посещавали сме както популярните градове, така и много малки и никого неизвестни селца, свикнали сме с пейзаж като пощенска картичка и рядко се впечатляваме истински, но …

Посещавали ли сте някога идеален град? 

Е, ние го посетихме! Ако се озовете в Тоскана, можете да направите точно това в прекрасния град Пиенца! Веднъж споделих с вас, че подготвям маршрут с филмови локации и по-точно сцени от един мой любим сериал. И така, по стъпките на „Медичите“ се озовахме в Пиенца, но за сцените от филма ще ви разкажа по-късно.

Реклами

До 1462 г. Пиенца не е бил нищо повече от малко селце, наречено Корсиняно. Прочуто с прекрасното си пекорино, чийто отличителен и деликатен вкус идва от дивите билки, които овцете пасат на глинестите пасища в околността. Из улиците е пълно с малки очарователни магазинчета, които предлагат най-различни разновидности на сиренето, наред с много други типични местни продукти, като изискани вина, подправки и мед. Спрете се и опитайте! Просто, разхождайки се из малките улички се потапяте в ароматите и цветовете на типична Тоскана.

Ако случайно отидете в Пиенца през първата седмица на септември, не пропускайте известния Fiera del Cacio, страхотен фестивал, посветен на сиренето пекорино и други традиционни продукти, които се предлагат през целия уикенд на фестивала. По време на фестивала можете да се насладите и на фолклорна и забавна игра с древен произход, наречена Palio del Cacio Fuso. Играчите от всеки квартал трябва да търкалят цял ​​кръг сирене пекорино около дървено вретено, разположено в центъра на площада. 

Много харесваме тези средновековни фестивали. Сякаш попадате векове назад във времето. Вече съм ви разказвала за два подобни – ФЕСТИВАЛ НА ЖАБИТЕ – ПАГАНИКО и КАМПАНЯТИКО – МАГАРЕШКОТО ГРАДЧЕ, но за съжаление въпреки, че бяхме там точно в началото на септември, този го пропуснахме.

Трудно е да се повярва, че този малък град с малко над 2000 жители е изиграл важна роля в историята, но има улики на всеки ъгъл.

Събитието, което променило съдбата и пейзажа на Пиенца, е раждането през 1405 г. на Енеа Силвио Пиколомини, който 53 години по-късно става папа Пий II. Папата преобразил малкото си родно село до град „Роден от мисъл за любов и мечта за красота“. И наистина е така. Това може би е най-красивият малък тоскански град. Вълшебно място, предизвикващо възхищение с прекрасните пейзажи на долината Вал д ‘Орча, изкачащи почти от всеки ъгъл. Но, не това ни отведе там.

Палацо Пиколомини

Палацо Пиколомини е един от основните архитектурни шедьоври на града. Построен през 1459 г. като лятна къща за папата, той се счита за първия пример на ренесансова архитектура, а задната му градина е първата „висяща градина“ през Ренесанса. Изграден от впечатляващ фино изсечен камък и мрамор, украсен с красиви хармонични елементи изпипани до съвършенство. Ако видите подобни елементи в други дворци от Ренесанса, не забравяйте, че са измислени тук!

Реклами

Още с прекрачването на голямата порта, попадате в красив квадратен вътрешен двор, който е бил сцена за редица филми, но аз попаднах в дома на Лоренцо Медичи.

Картините от вторият сезон на сериала мигновено изникнаха в съзнанието ми и вече съм сигурна, че ако има такова нещо като прераждане, в предишния си живот съм живяла по времето на Ренесанса. Нямам друго обяснение за влечението си към замъци и дворци. А този е перфектен.

Първо разгледахме градината. Малък зелен оазис с идеално подрязани и подредени зелени пространства. Не очквайте нещо грандиозно. Посещавали сме много по-красиви градини – ЛАЗУРНА КРАСОТА НА КАП ФЕРА – ГРАДИНИТЕ. Не е място, на което казваш уау, просто красив завършек на двореца. Но, за сметка на това, гледката, която се разкрива, наистина е уникална.

За съжаление, снимането под всякаква форма във вътрешността на двореца е забранено, а аз може би за първи път искам да посетя обект, който не мога да заснема, но това, което почувствах вътре определено ме накара да забравя за снимките. Този дворец е бил построен като дом и е продължил да се използва като такъв от семейство Пиколомини до средата на миналия век.

Всичко във вътрешността е непокътнато от XV век. Имахме усещането, че сме попаднали в машина на времето. Музикална стая, голяма трапезария, кабинети и много скрити помещения разкриват тайните на живота през Ренесанса. Както си разглеждахме в захлас малка библиотека, така екскурзовода дръпна една лавица с книги и попаднахме в стаята за почивка на Папа Пий II. В следващият момент просто премести една картина и вече бяхме в дълъг коридор. Знаех, че в дворците има много тайни проходи и скрити стаи, но не съм предполагала, че тук са отворени за посетители. Точно като на филм. Явно всеки сюжет си има реално превъплъщение от миналото. Следва лоджията. Единственото място вътре (или не точно вътре), където може да се снима.

Картините, книгите, мебелите, всичко в този дворец стои непокътнато. После спалнята … Може да съм ходила десет пъти в Рим и нито веднъж не видях Папа, но за сметка на това влязох в спалнята на Папа от XV век! Удивително е да посетиш покоите на толкова свята личност, да се „докоснеш“ до обикновеното му ежедневие, и в крайна сметка да осъзнаеш, че и Той е бил обикновен човек и е водил съвсем нормален живот както всички останали, преди да стане Папа Пий. Да, най-вероятно е имало редица класови различия, но в „идеалният град“, който е създал едва ли са били толкова значими.

Информация:

  • Адрес: Piazza Pio II, 2, 53026 Pienza SI, Италия
  • Работно време: сряда – неделя 10:00 до 18:00 часа (през зимата до 16:30)
  • Билет: 7 €
  • Посещението се извършва само с екскурзовод и аудиогид

Piazza Pio II 

Главният площад в града. Перфектната хармонична трапецовидна форма придава достойнство и тържественост на всички околни сгради, построени в светъл травертин. От едната страна на площада можете да се полюбувате на красив кладенец , известен като „кладенецът на кучетата“.

Реклами

Освен Палацо Пиколомини, тук се намират и Катедралата на Пиенца, Палацо Борджия и сградата на общината, която също присъства в редица сцени от „Медичите“.

Тук ще откриете ренесансова архитектура навсякъде, където погледнете. Катедралата и нейната осмоъгълна камбанария са особено необикновени и са икони на града. Интериора на катедралата също не е за подценяване. Има много красиви картини от периода на Ренесанса. 

Прекарайте известно време да се насладите на площада, преди да поемете из малките улички.

Улиците на любовта

Драпирани с бръшлян стени и перфектни саксийни растения оформят вратите, котките се въртят наоколо, търсейки място за излежаване на слънце, а хората си говорят на по кафе или обяд в кафенета и ресторанти. Истински „La dolce vita“.

Реклами

В Пиенца романтиката и чарът придобиват нов смисъл. С цялата тази красота не е изненада, че Пиенца е градът за влюбените, „Ромео и Жулиета“ също е сниман тук. Малките улици също имат романтични имена, като Via del Bacio (Улица на целувките), Via dell’Fortuna (Улица на щастието) или Via dell’Amore (Улица на любовта). Изглежда много хора се влюбват в Пиенца. И това изобщо не е трудно – и ние се влюбихме!

Насладете се на любовните пътеки в Пиенца!

Сладки вкусове и незабравими аромати ще ви очароват в Пиенца, заедно с прекрасната гледка към Вал д’Орча из целия град. Истински рай за всички любители на храната и за всеки, който желае да бъде в пощенска картичка от Тоскана!

Buon viaggio…

Ако статията ви е харесала, може да ме подкрепите, като я споделите или ме последвате в социалните мрежи Facebook и Instagram

Къде да отседнете? Вижте тук:

https://www.booking.com/city/it/pienza.en.html?aid=7942800&no_rooms=1&group_adults=2

Още от сайта:

МОНТАЛЧИНО – ДОМЪТ НА ВИНОТО

На юг от Сиена, кацнал на един хълм се намира приказният град Монталчино. Градът остава непроменен през вековете, заобиколен със…

ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ

© Travel-with-history 2022

Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s