Рим между природата и историята.
Да, Рим е един изумителен, космополитен съвременен град, окъпан с исторически забележителности. Много са малко хората, които не са го посещавали, а едва ли има такива, които не са си правили планове да го посетят.
Целогодишно из тесните улички „гъмжи“ от туристи, дошли да се възхитят на архитектурните останки на Великата Римска империя. (Изключение е периода, в който пиша. В момента Рим е „зловещо“ пуст заради пандемията Covid-19.)
Посещавали сме Рим многократно, виждали сме почти всички исторически паметници, но това от което сме впечатлени най-много са останките от империята в покрайнините.
Има места, които буквално ще ви пренесат векове назад във времето и ми е много чудно, защо не са толкова популярни? Може би се дължи на това, че почти никоя от нашите туристически агенции не предлага тур обиколки по тези места. Всички се концентрират в центъра на града. Това е една от причините сама да организирам екскурзиите на семейството и приятелите си.
За мен древните останки не са просто „купчина камъни“, това са артефакти, пропити с много история и разказващи за отминали славни времена на една могъща империя. Всъщност това, което е невидимо с просто око, скрито от масовите и популярни обекти е основата на почти всичко, на което се възхищаваме.
Комбинация от няколко неща, превърнали Рим в могъща сила. Това са природните ресурси под земята на града- туфа и поцолана. От тях римският гений е създал цимент и бетон, с които премахнал ограниченията на конструкциите и построил невиждани до тогава сгради, а под земята имало пълни с технологии и роби пространства, които захранвали града.
Всичко това е благодарение на невидимия Рим. Кариерите, предизвикали революция в строителството, акведуктите и каналите, които поили и отводнявали Рим и катакомбите, където полагали починалите (за катакомбите, ако всичко е наред и успеем да ги посетим тази година, ще ви разказвам след няколко месеца).
Този невидим Рим бил фундамент на цяла една цивилизация. От него възникнали първият мегаполис в света и империята, която оставила дълбок отпечатък в историята на човечеството.
Римляните много обичали водата и нейните лечебни свойства, техните SPA центрове и до днес са едни от най-добрите в света. Но тук възникнал въпроса как да захранват басейните си?
Гениалните древноримски архитекти са построили внушителни акведукти из цяла Европа, не само в Италия. Поредното доказателство за високо технологичните им строителни познания.
Парка на Акведуктите е разходка в миналото.
Един от най-завладяващите паркове в Рим е затворен между Via Appia и Via Tuscolana и се простира на около 240 хектара, между пейзажните атракции от римската провинция до замъците и атмосфера спряла във времето. Особено приятна гледка в първите слънчеви лъчи на изгрева, когато внушителните арки на акведукта Клавдий, заобиколени от типично подрязаните борови дървета, се открояват на слънцето в цялата си предизвикваща красота.
Това е важна археологична зона, датираща от средата на IIв., впечатляващо наследство на империята. Дълга история, непокътната през вековете и завладяващо минало, все още ясно видимо сред руините.
Parco degli Acquedotti е един от зелените дробове на града и е част от регионалния крайградски парк Appia Antica. Намира се в близост до малкото летище Чампино, чудесен повод ако кацате там да се потопите в първоизточника на римската история.
Името му произлиза от внушителните останки на шест от единадесетте акведукта, захранвали Древен Рим с питейна вода.
Днес повечето канали вече не се виждат, тъй като много от тях са имали подземен маршрут (някои са действащи и до днес), а по-новите са били насложени с течение на времето върху външните структури на старите акведукти. Единствен от всички, акведукт Феличе е построен по-късно, през Ренесанса от Папа Сикст V.
Аква Клавдия е най-величественият акведукт, които стои все още в парка. Той е осмият акведукт построен от древните римляни по времето на Калигула и Клавдий. Може да пренася над 2000 литра вода в секунда, на разстояние 70 км. от първоначалния си източник. Още едно впечатляващо доказателство за архитектурния гений на древен Рим.
Влизането в парка означава да си позволите няколко часа пълен релакс далеч от хаоса на града, сред пътеки, дървета и пасища и очевидно да се потопите в атмосферата на Рим от миналото.
Това е „глътка въздух“ за всички, тъй като е обществено място, достъпът е свободен денонощно.
Buon viaggio…
Ако статията ви е харесала, може да ме подкрепите, като я споделите или ме последвате в социалните мрежи Facebook и Instagram.
Още от сайта:
ИТАЛИЯ – ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МАРШРУТИ. ЧАСТ I
Този пост ще бъде малко по-различен от останалите. Ще избягаме за малко от спокойствието на малките и не толкова познати маршрути. Ще се потопим в…
Keep readingДРУГАТА ИТАЛИЯ – 15 МЕСТА, ЗА КОИТО ЕДВА ЛИ СТЕ ЧУВАЛИ
Италия е изумителна страна не само с историческото си наследство, но и с прекрасна природа, храна и култура. Това е страната, която е завладяла сърцата…
Keep readingПОМПЕЙ – ГРАД ОТ ПЕПЕЛТА
Помпей- една злощастна история, погребана под пепелта за векове и възкръснала за да ни разкаже за своята гибел. Близо до Неапол се издига Везувий, един…
Keep reading© Travel-with-history 2021

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Donation
Travel with history е проект създаден с много любов и ентусиазъм. Помогнете му да се развива и самоиздържа с еднократно дарение. Благодарим Ви!
2,00 €
2 thoughts on “РИМСКИТЕ АКВЕДУКТИ”