Сгушен в югозападните поли на Пирин планина, Мелник е един от най-живописните градове в България. Всъщност той е най-малкият град в страната.
Мелник е древен град с богата история, която няма да ви преразказвам, защото много подробно е описана в Уикипедия.
Благоприятният климат в живописната местност дава основният поминък на града- винопроизводство и туризъм. Този регион се слави като най- древният винарски район в България. Първокласните лозя и древните традиции във винопроизводството местните хора са ги наследили още от Римската империя, когато се разраствало отглеждането на грозде на територията на Балканския полуостров.
Историята на опияняващата напитка ни доведе там, където е най- добре разказана, а именно в Музей на Виното.
Това е сравнително „млад“ музей, който съхранява древна и богата история. Намира се в хотел „Bulgari“.
Подземната изба е разделена на няколко галерии, приличащи на пещери в които има богата експозиция от инструменти и съоръжения, използвани през целия процес на винопроизводството.
Обиколката в музея се осъществява с местен гид, професионален енолог, който води беседа за историята на музея и винарството през вековете. Първото впечатление е професионализма с който се отнася към посетителите.
Всички експонати, изложени в галериите са древни и автентични събирани с години. Лозарски ножици, косери, съдове за преточване на вино, стомни, дамаджани, бъклици, постъв за мачкане на грозде и много други инструменти безмълвно разказват за трудния процес за получаване на божествената напитка.
По този начин е представен целия цикъл- от засаждането на лозите до получаването на самото вино.
Според древен Тракийски ритуал, мачкането на гроздето се извършва от босоноги девойки, като по този начин гроздето се смачква нежно, а недоузрелите зърна не се разпукват, което е добре за виното.
Един от основните фактори за безупречният вкус на виното е захарното съдържание на гроздето. От него зависи вкусовата хармония на напитката.
Стените на галериите са украсени с мозайки и фрески изобразяващи древни богове и обичаи на винопроизводството, предмети и сувенири типични за района, както и колекции първокласни вина.
Музеят разполага с трезор, в който се съхраняват над 400 бутилки първокласни селектирани вина произведени у нас и в чужбина.
Разбира се няма как да пропуснем и друга ароматна българска напитка- ракията. Освен изключително вино, тук се произвежда и Мелнишка ракия, за която също има какво да научите.
Любителите на виното могат да дегустират забележителни, произведени в района вина. Бял купаж, Широка мелнишка лоза, Червен купаж и Мелник 13 впечатляват с изискан вкус, букет от аромати и при това наляти директно от бъчвата.
За да може да разграничите аромата и вкуса на различните сортове, вината се сервират с хапки от препечен хляб с масло и шарена сол. По този начин регулирате вкусовите си рецептори.
Несъмнено най- забавната част от посещението в музея е това, че може да запечатате лика си върху бутилка от магичната напитка.
След дегустацията сами избирате на кой сорт вино ще увековечите лика си, както и етикета, който ще краси бутилката.
Магията е в това, че проследявате целия процес на бутилиране, дори сами поставяте корковата тапа с помощта на ръчна машина.
След което професионалният гид, който е неотлъчно до вас през цялото посещение, поставя ръчно восъчен печат на музея върху тапата на вашата бутилка.
Всичко това се случва под „зоркия“ поглед на Езоп, приятно полегнал на бара в залата за дегустации.
Пръч и лоза:
Един пръч ръфал някаква пуснала ластари лоза. Лозата се обърнала към него:
— Защо ме нараняваш? Та няма ли млада тревица? Но все пак ще мога да дам колкото вино трябва, когато ще те принасят в жертва.
Езоп
Ако планирате почивка в Мелник не се колебайте да посетите Музея на виното.
Там ще прекарате едни интересни и емоционални около два часа, ще научите истории и ще опитате великолепни вина.
„In vino veritas, in aqua sanitas“
Buon viaggio…
Ако харесвате „Ено туризъм“ прочетете още: Монталчино – домът на виното.