Етруските са древно и загадъчно племе, населявало централна Италия около две хиляди години пр.н.е. Най-много следи от тях са открити в районите на Тоскана и Лацио. Един от най-големите древни Етруски градове се намира близо до Черветери на около 40км. северно от Рим.
Черветери е част от т.нар. Dodecapoli– 12те градове- държави на Етрурия, населявани през VII-IVв.пр.н.е.
Necropoli della Banditaccia
„Тези къщи на мъртвите са изненадващо големи и красиви“ Д.Х.Лорънс
Некропол- necros- мъртъв и polis- град.
С площ около 10 хектара и дължина почти 2км., това е един от най-големите некрополи на древния свят, първият свързан с Етруската цивилизация включен в Списъка за световно културно наследство на Юнеско през 2004г.
Етруските се отличавали от останалите племена с тяхната писменост, религия и начин на живот. Тези племена са едни от най-загадъчните в древността.
Техните градове били с високо развита градска култура и урбанизация.
Жените имали високо положение в обществото, били начетени и влиятелни. В много от стенописите са изобразени жени доминиращи над мъжете.
Според представите им светът е бил триетажен храм, в който горната част била небето, а долната подземната част на мъртвите. Те вярвали в задгробния живот и подобно на Египтяните създавали гробници в които полагали урните на мъртвите с много от вещите им, които да са с тях във вечния им път.
Гробниците олицетворяват „култ към мъртвите“, поради това те се правят по подобие на къща, удобно пространство, с легла, престоли и предмети от ежедневието.
За етруските смъртта не била краят на живота, а само преход. Поради тази причина техните гробници били цели „градове на мъртвите’.
Некропола съдържа хиляди гробници, организирани в градски план, с улици и малки площади, които следват структурата на населените центрове от живите.
От VIIв.пр.н.е. в района се появяват внушителни погребални структури, непознати за други средиземноморски цивилизации, състоящи се от кръгла основа вкопана в туфа и способна да побере повече от една гробница. Повечето са достъпни за посетители.
„Градът на мъртвите“ съдържа различни видове гробници. Някои са изсечени в скални окопи, издълбани в скалата, други са във формата на колиби и къщи.
Някои от тях все още не са изследвани и отворени, докато в други се прожектират 3D филми, разказващи за техния живот.
Мъртвите са били кремирани и урните им били полагани в каменни подобни на легла саркофази.
Тези некрополи са единственото оцеляло доказателство за етруската жилищна архитектура.
Открити са и важни и ценни погребални обекти които са принадлежали на хора с високо положение в етруското общество.
Най-впечатляващата гробница Tomba dei Rilievi датира от IVв.пр.н.е., видима през защитно стъкло. Според откритите в нея стенописи тя е принадлежала на заможната фамилия Matunas.
Гробницата е построена в кариера на туфа, а входното стълбище се спуска по стената на самата кариера. Двата лъва на входа олицетворяват живота и смъртта. Украсена е с великолепни декорации и гипсови релефи, изобразяващи щастливи моменти от живота им.
Картините са запазили оригиналните си цветове, показвайки невероятните умения на етруските художници.
Гробницата без могила е уникална по рода си и най-емоционална в целия некропол.
Колкото и странно да изглежда, мястото не е призрачно и зловещо, а дори напротив това е един много приветлив и спокоен парк.
Дори да не се интересувате от историята на древните цивилизации, разходката в „града на мъртвите“ си заслужава заради самата архитектура на гробниците, прохладния полъх на вятъра в горещите летни дни, криволичещите каменни алеи в необичайния парк. Глътка въздух в друго измерение.
Кучешката колиба макар и да не древна, е в същия стил като некрополите.
Това е очарователно място, където рядко ще се сблъскате с тълпи от туристи и може да се насладите на приятна и спокойна разходка назад във времето.
Древните некрополи представляват изключително свидетелство за древната Етруска цивилизация, единственият „градски“ тип цивилизация в историята на Италия преди Римската империя. Уникално свидетелство за тази изчезнала култура.
Цената на билета е 8 EUR за възрастни и 6 EUR за деца.
8 thoughts on “ПО СЛЕДИТЕ НА ЕТРУСКИТЕ – ЧЕРВЕТЕРИ”