Според една легенда Афродита, родена от морската пяна, загубила една перла от огърлицата си, докато се опитвала да достигне своя любим Ерос на брега. Тази перла стигнала до крайбрежието на Адриатическо море и се превърнала в остров Елба.
Елба е най-големият остров в Тосканския архипелаг и третият по големина в Италия след Сицилия и Сардиния.
Историята на Елба винаги ще остане свързана с най-прочутият жител на острова- Наполеон Бонапарт. До днес са запазени две от резиденциите му- Вила дей Мулини в Портоферайо и Вила Сан Мартино.
Museo Nazionale delle Residenze Napoleoniche dell’isola d’Elba – Villa di San Martino
Забележителната Вила Сан Мартино, на 6 километра от Портоферайо е избрана от Наполеон за негова частна резиденция по време на заточението му на острова продължило около десет месеца.
Името на вилата се отнася до мястото, където е построена в подножието на едноименната планина.
Френският император за десет години извървява цялата йерархия в армията на тогавашна Франция. През своята военна кариера Наполеон печели повече от 60 сражения. Женен е два пъти – за Жозефина Боарне и за Мария-Луиза Австрийска.
Бонапарт става известен по време на Първата френска република и води успешни кампании срещу Първата и Втората анти френски коалиции. През 1799г. организира преврат и става първи консул, а пет години по-късно на 18 април 1804г. е провъзгласен за император на Франция. През първото десетилетие на 19-ти век Френската империя е въвлечена в серия от конфликти – т.нар. Наполеонови войни, които включват всички големи европейски сили.
Френската инвазия в Русия през 1812г. е повратна точка в личния и политически живот на Наполеон. Неговата Велика армия е силно пострадала в кампанията и никога не се възстановила. През 1813г. обединените сили на Шестата коалиция побеждават при Лайпциг, а следващата година нападат Франция и Наполеон е принуден да абдикира и е заточен на остров Елба.
Още в първите дни на заточението си, Наполеон обиколил острова и избрал място, на което да се построи неговата резиденция, която да не отстъпва по комфорт, лукс и изтънченост на резиденциите в Парижкия двор.
Вила достойна за император.
Вилата е построена на две нива. Долното ниво някога е било бална зала в която Наполеон е организирал приемите си, в момента е галерия.
С множество колони, изящни тавани и подове, доказващи великолепие, стил и класа достойни за император.
От галерията стълбище води до второто ниво, където се намира огромна тераса, от която се разкрива прекрасен изглед към Портоферайо.
Наполеон е бил блестящ стратег, което си личи от местоположението на вилата.
Заставайки на терасата освен прелестния изглед може да се види ако има нападение по вода, въздух или суша. Така великият пълководец е следял за безопасността си по всяко време на денонощието.
„Императорски орел“ е отличителен знак на Императорската гвардия, елитната войска на Наполеон по времето на Първата Френска Империя.
Навсякъде из вилата има статуи на орли, като доказателство за величието на Великата френска гвардия.
На второто ниво на вилата се намира самата резиденция на Наполеон състояща се от осем стаи обзаведени със стила и лукса за времето си.
Резиденцията сама по себе си също се състои от две нива. Приземният етаж е за обслужващия персонал. Там се намират кухнята и банята, както и спалните на служителите и е затворено за посетители.
Във второто ниво са покоите на императора. Първата стая е вестибюл за сутрешните кафе или чай. Втората е предверието на генералите.
Третата и четвъртата са стаите на генералите, най-близките довереници на Наполеон. Стаята на ген.Антоан Дроуот и стаята на ген.Анри-Гатиен Бертран.
„Love knot“ е помещение посветено на брака на Наполеон с Мария-Луиза, втората съпруга на императора и майка на единствения му син.
„Любовният възел“ е изобразен като фреска на тавана с два гълъба свързани с панделка, които се отдалечават един от друг, но същевременно по този начин затягат възела помежду си.
От „любовната“ стая се преминава в спалнята на Наполеон от чиито прозорци се открива прекрасна гледка към градината на имението и пристанището на Портоферайо.
Следва втората дневна предназначена за следобедна почивка.
Със своите масивни мебели и удобни кресла, тази стая наистина вдъхва комфорт, уют и спокойствие.
Последната стая е най-впечатляващото и основно помещение в цялата резиденция.
„Egiptian room“ се отличава със стенописи, напомнящи за военната експедиция на Наполеон в Египет.
Предназначена за столова, тази стая впечатлява с интересна концепция на дизайн в египетски стил и пейзажи, изящни барокови мебели, стенописи и папируси.
В центъра на стаята е разположен осмоъгълен басейн предназначен за поставяне на папирусни растения.
На тавана има изобразен голям зодиак.
За съжаление градините на имението за затворени за посетители, само малка част от великолепието им може да се види.
След напускането на Наполеон от острова, Вила Сан Мартино е била изоставена, докато руският княз Анатолий Демидоф се оженил за една от племенниците на Наполеон.
След брака си той придобил имението и го превърнал това, което днес е известно като „Galleria Demidoff“, предназначено да съхранява спомени и произведения на изкуството за „Наполеоновия мит“.
Непосредствено до основната сграда е построена по-мака, която някога е била конюшня. Сега е билетния център на музея.
Цената на входа е 5 евро.
След като излезете от вилата, както на всяко историческо място попадате на най-разнообразни сувенири свързани с императора.
От картини до магнити, картички, статуетки, вина и най-емблематичното – бира с вкус достоен да носи лика на Наполеон.
Тук ще срещнете и една много забележителна възрастна жена Nonna Adua, от която ако разбирате езика може да научите много традиционни рецепти от италианската кухня, както и да си купите нейната готварска книга.
„Наполеоновата следа“ се усеща навсякъде около Портоферайо, но най-вече може да се докоснете до живота и личността на императора във вилата му.
One thought on “ВЕЛИКИЯТ ЗАТОЧЕНИК НА ОСТРОВ ЕЛБА”