Дубровник е един от най-живописните и перфектно запазени градове в Европа. Това, което го прави толкова уникален, е, че е откъснат от останалата част на Хърватия. Неговата комбинация от топло време, богата история, зашеметяващи пейзажи и отлична храна е магнит за хиляди туристи.

А как се пътува по време на пандемия? Ами, много лесно и определено по-приятно. Всичко негативно си има и своите предимства, просто е въпрос на гледна точка и психическа нагласа. А когато границите са отворени без карантина, пътища много. Както се казва, една врата се затваря, друга се отваря. Когато си взехме отпуск за да отидем в Италия, се оказа, че не може, но аз винаги имам план Б. И ето ни в Дубровник.

Бяхме слушали много за този град, от прекрасни до ужасни впечатления. Хубавото е, че аз винаги съм със страхотна нагласа за първо посещение, а ако все пак не ми хареса, просто не се задържам много дълго. Не обичаме много да се бутаме в тълпите, може би затова толкова дълго отлагахме тази дестинация. Ето защо съм сигурна, че уцелихме перфектния момент.
Дубровник, такъв какъвто е бил някога- празно чудо, което разказва история
Този изключително популярен град, обикновено гъмжи от туристи, повечето от които остават разочаровани от тълпите. Ние също не харесваме претъпкани заради славата си градове. Някак си им се губи чара измежду „мравуняка“ от хора, но поради липсата им ние успяхме да усетим обаянието му.

Смесицата между старо и ново наистина е поразителна. Сякаш живота отпреди стотици години се е върнал за да разкаже своята история. Дубровник има тази сила- да ви върне назад във времето!

В Дубровник може да правите почти всичко. Заобиколен е от прекрасни плажове, изключителна природа, интересна архитектура, заведения предлагащи прекрасна кухня и разбира се средновековният облик на стария град. Туризма в града е доста добре развит. Предлагат се най-разнообразни обиколки съчетани с много атракции затова не си мислете, че ще скучаете в случай, че престоят ви е по-дълъг, както и не се залъгвайте, че един ден е достатъчен. Да, за няколко часа може да прекосите историята в стария град, но Дубровник е много повече от това.

Да открия място за престой с частен паркинг се оказа трудна, но не и непосилна задача. Хотела, в който се настанихме или по-точно не беше съвсем хотел, а частни апартаменти с домакин, се оказа перфектен. Страхотното му местоположение и подземният паркинг ни осигуриха изключително ползотворна почивка. Дори толкова ни хареса, че удължихме престоя си. Бяхме на пет минути от плаж и на десет от Стария град, а колата не сме ме я палили изобщо. Всичко ни беше „на една ръка разстояние“.

Нямахме търпение да се потопим в средновековната атмосфера на Стария Дубровник. В крайна сметка това е фокусната част на целия град. Но това разбира се не е единственият интересен профил на града. Прехода от новата към старата част минава през изумителни гледки и интересни факти, свързани с известна българска личност. Ако и вие сте се разхождали на това място, може да не сте обърнали внимание на един емблематичен хотел свързан с много моменти от историята на Дубровник.
На фокус- хотел Либертас

Пет звездната история на сградата преминава през интересни периоди на лукс и разруха. След построяването си е бил най-луксозният хотел в града, но бомбардировките през 1991г. сринали със земята звездният му облик. Въпреки злощастната участ, той отново бил издигнат и това само засилило славата му.

Такъв емблематичен хотел няма как да не е апетитен за някой голям бизнесмен, а в конкретния случай- MG Corporation. Да, това било бижуто на българският бизнесмен Илия Павлов. По времето на г-нПавлов хотела бил в разцвета си. Днес също е един от елитните хотели в Дубровник, но след смъртта на нашият бизнесмен е продаден на турската верига Rixos. Дори съвсем скоро историческото име Libertas е сменено с Rixos Premium Dubrovnik, но както и да се казва, историята си остава.

Но това не е единствената сграда пострадала от Хърватската война за независимост.
В Стария град има много сгради с надпис „Da ne se zaboravi“
Това са сгради, възкресени от пепелта и ударите на артилерийски оръдия.Те разказват една много тъжна история…

Поради историческия си статут на гранична зона, Дубровник е бил значително засегнат от разпадането на Югославия. Над две трети от сградите на историческия град са били ударени от артилерия. Калдъръмените улици били поразени от стотици преки попадения. За първи път в историята дори Средновековните стени получили над сто директни удари. Много исторически дворци били сериозно повредени в резултат на пожарите, които възникнали след обстрела.

Атаката започнала около 5 часа сутринта на 06.12.91г. и е продължила почти цял ден, а Дубровник я помни като най-тежкото военно разрушение в дългата си история. Напомня ми за сцената от Game of Thrones, в която дракона на Денерис опустоши града. Най-вероятно историята на Кралски Чертог не е случайна.

Хубавото е, че почти всички щети са възстановени, но ако се загледате внимателно, ще забележите пукнатини по паветата и следи от куршуми в каменните къщи, а гледката от високо ще ви разкрие пораженията на покривите. Новите керемиди ясно се открояват на фона на старите.

И да, за град с толкова дълга и интересна история войната не е първото опустошение, което е преживял. През 1667г. катастрофално земетресение е разрушило голяма част от ренесансовото изкуство и архитектурни сгради. Градът е реконструиран в бароков стил, който е оцелял непокътнат до днес.

Въпреки реконструкцията, упадъкът на Средиземно море като център за търговия поставил Дубровник, подобно на други средиземноморски пристанища, пред ново изпитание. С намаляването на търговията, би трябвало да се намали и интереса, но с обаянието и магията си, града не спира да привлича туристи. Бързо е възстановил предишната си слава и красота.


Бяхме там през септември и въпреки мерките за ограничаване на туризма, хора си имаше, но в пъти по-малко от обикновено а местните посрещаха всички много приветливо. По принцип това е много оживена дестинация, но тогава просто улиците „дишаха“.

До преди пандемията както Венеция, така и Дубровник е трябвало да въведат мерки за ограничаване на туризма, но сега нещата са коренно различни. Дори за да привлекат туристи, местните ресторантьори правеха отстъпка от 20% за вечеря. А кухнята им е превъзходна. Смесица между италианска, средиземноморска и балканска. Кръстопът на култура и цивилизации.
Тази смесица от вековна история, много култури и богато минало означава само едно- вкусна храна!


И все пак през септември в Хърватия лятото е все още в разгара си!

Както вече споменах това е град, който не се разглежда за ден ако искате наистина да усетите атмосферата му. Първо трябва да решите какво искате да правите в Дубровник. Ако плажът ви е приоритет, най-добре го посетете през май или септември. Летните месеци са много горещи, а и предполагам, че гъмжи от туристи. Харесваме края на лятото за почивка, туризмът все още е в пълен ефект, натовареният сезон по това време започва да отшумява, което означава, че тълпите вече не са в пиковите си нива.

Плажовете са малки, заобиколени от пещери и скали и много живописни. Водата е кристално чиста. А това, че са каменисти ги прави още по-привлекателни. Да, в България сме свикнали на фин пясък, но с едни удобни обувки за плуване облите камъчета се превръщат в плюс, вместо недостатък. Всъщност на нас това дори ни хареса. И то много! Нямахме пясък навсякъде, а за сравнение с родните плажове и дума не може да става.

Препоръчваме ви и разходка до някой от близките острови. Вариантите, които се предлагат са много. Ние посетихме три от тях, за които ще ви разкажа в следващ пост, този и без това стана много дълъг. Общо-взето има много неща, с които да си уплътните времето. Да не кажа, че няма и да ви стигне.
Накратко, така видяхме Дубровник през септември!
Знаете ли, че:
- Първото име на Дубровник е Рагуза. Днешното име произлиза от хърватската дума Dubrava, което означава дъбови гори, които в миналото са обграждали Дубровник. Латинското име Ragusa – Rausa, използвано до XVв., произхожда от скалата, близо до която е създадено първото селище.
- Дубровник никога не е водил война за завладяване на територия, вместо това, той е купил своята територия с истински пари.
- Законът за застраховането от 1395 г. в Дубровник е най -старият в Европа.
- Едно от първите съоръжения за карантина е създадено в Дубровник.
- Градът е дом на най-старата действаща аптека в Европа.
Buon viaggio…
Ако статията ви е харесала, може да ме подкрепите, като я споделите или ме последвате в социалните мрежи Facebook и Instagram.
Виж още:
С НАС В ХЪРВАТИЯ – ПЪТЕПИС 2020
2020 В началото на Септември се подготвяхме за годишната си почивка, както се сещате смятахме да отидем в Италия. С огромно нетърпение дочакахме 07/09, когато…
Keep readingДУБРОВНИК – ДОБРЕ ДОШЛИ В КРАЛСКИ ЧЕРОГ
Посетихме Дубровник почти неподготвени, всъщност знаех със сигурност, че ще видим Крепостните стени и Старата аптека и толкоз. Не съм правила планове, не съм търсила…
Keep readingСТАРАТА АПТЕКА – 700 ГОДИНИ LEGE ARTIS
Когато тръгнахме към Дубровник, това за което бях сигурна, че ще посетим бяха Крепостните стени и Старата аптека. За стените вече ви разказах, време е…
Keep readingАко статията ви е харесала, може да ме подкрепите, като я споделите или ме последвате в социалните мрежи Facebook или Instagram.
