Обичате ли да пазарувате? Харесва ли ви цял ден да обикаляте из цветни сергии в търсене на поредната страхотна находка?
Ако да – то тази статия е точно за вас.
Както знаете в цяла Европа се организират седмични местни пазари или т.нар. у нас битаци. Почти всеки е чувал за прословутите Flohmärkt в Германия и Австрия, както и за небезизвестните Mercado в Испания. Е, сега ще ви разкажа за точно такива пазари, само че в Италия.
Меркато или битпазар?
Освен, че имам най-много впечатления от битаците в Италия, а и именно там са възникнали едни от първите подобни пазари в Европа по време на великата Римска империя. В тези времена организацията на това събитие е следена стриктно от императора. Провеждали са се в различен ден от седмицата във всяко населено място с цел търговците да продават стоките си всеки ден, тъй като все още не е имало магазини и дюкяни. По този начин се стимулирала търговската дейност. Е, в наши дни няма голяма промяна в организацията, май само императора липсва.
Ако искате да научите повече за традициите, културата, модните тенденции и кулинарните предпочитания на местните, то седмичните битаци са идеалното място. Между другото от средата на юни, местните пазари постепенно възобновяват дейността си. Италия лека полека се съвзема от кризата.
Както вече споменах, голяма промяна от римско време няма. Всеки град в Италия си има определен ден, в който се провежда Меркато. Посещавали сме много битаци, но най-много впечатления и снимков материал имам от тези в Гросето и Кастильоне. Точно за тях ще четете в следващите редове.
Традицията на местните пазари.
Местните пазари са форма на разпространение на стоки, с много важно значение в италианския популистки пейзаж. Още от Xв. това е било двигателя на икономическата трансформация, при който стоки и пари са били неизменно свързани и с важни последствия за развитието на обществото.
Започват много рано сутрин и продължават до ранния следобед, като още от предишния ден зоната на пазара се запълва с фургоните и караваните на търговците. Всеки град си има обособена зона, в която се провежда събитието.
Ако попадате на подобно място за първи път, наличието на множество дейности ще ви изуми. Истинска цветна феерия от стоки на най-различни отрасли. А цените?- за тях малко по-късно.
Движение на хора, стоки и култура, и как това се е превърнало в традиция.
Качествени селскостопански стоки, характерни за тосканските традиции, свежи продукти от провинцията до площада, ароматни съкровища за отлични гастрономически рецепти, е ключовото описание на тосканските пазари.
Навсякъде гъмжи от хора, но най-ранобудни са разбира се местните баби, които първи са напълнили торбите с пресни и качествени продукти за трапезата и разбира се някоя нова рокля. Да, там бабите са много модерни и сладки. Винаги са с широкопола шапка, която да ги предпазва от слънцето, модерна рокля, големи слънчеви очила и естествено големи бижута, а и червило. Как да не им се радваш? Страхотни са, особено като направя асоциация с нашите, които миличките едва събират пари от пенсията да си купят лекарства, камо ли за рокля? Но това е друга тема, много болна лично за мен. Та, италианските баби са наслада за окото.
Вече в по-късните часове на утрото пристигат и по-младите местни. Гастрономическите щандове са техен приоритет. Ако искате да опитате нещо традиционно и вкусно, то трябва да сте от по-ранобудните. Тези сергии се опразват много бързо. Това си е традиционно кулинарно изложение.
Освен сурови продукти, тук се предлагат и най-разнообразни изкушения от „уличната“ кухня на различните региони в Тоскана. Изкусителната улична храна означава храна, която може да се яде бързо , без да се изисква маса като нормално ядене, може дори да се яде, докато се разхождате по улиците или в случая докато пазарувате.
В Италия уличната храна се е превърнала в изкуство, синоним на традиция, нещо едновременно истинско и автентично. Това е един от най-добрите начини да се хапва истинска местна и традиционна храна, приготвена със свежи и пресни съставки, а меркато е точното място, където да опитате всичко това. Аз, както и цялото семейство сме големи любители на тези изкушения. Не случайно сме изминавали доста километри, само за да опитаме някой легендарен уличен сандвич! Е, заслужава си!
А това е Pancetta con porcetta- любимият ни „прост“ сандвич. Казвам „прост“, защото удивителният му вкус е постигнат само с две съставки! Но ако искате да разберете повече за него, както и за много други местни кулинарни традиции, ще трябва да прочетете Марема за чревоугодници.
Ако си мислите, че само храна се продава на пазара, то явно съм ви подвела с моите кулинарни впечатления. Дрехи, обувки, чанти, чаршафи, чаши и чинии са само малка част от всичко, което ще ви „погълне“ на пазара.
По-късно към обяд идват и туристите. Ако все още не сте стигнали до пазара, то рискувате да си тръгнете с празни ръце. След туристическата инвазия, всичко което може да ви хареса вероятно вече е изкупено. Това е защото повечето от стоките са или дизайнерски, или бракувани на някоя модна марка и са само по един брой. Като казвам бракувани разбирайте, че имат по някой съвсем лек дефект, който дори може и да не забележите- съвсем леко изкривен шев или пък резервното копче на някоя риза липсва.
Ще се изненадате на какви цени се продават марки, които в България са с безумно скъпи!
Там може да откриете истински съкровища!
Ще ви дам прост пример с моите находки. Купих си дънки на Desigual за 17 EUR, рокля на GUESS за 10 EUR, обувки от пони за 35 и още много други находки. И не, не са втора употреба. Не случайно от тук тръгвам само с дрехите на гърба си. Прибирам се с дрехи и обувки за цяла година, и не само аз. На връщане в колата едва има място за нас от покупки.
Тук ще вметна, че не само на меркатото има намаления. През септември в цяла Италия има sconto. Ако ви е интересно какви находки крият моловете и магазините, пишете ми долу в коментарите и като отидем тази година ще подготвя повече материал за тях (обувки на Bugatti може да си купите и за 60лв., а Batta за 30).
Та, цените наистина са шокиращи. Миналата година в родни сайтове една рокля се предлагаше за около 50лв. Същата тази рокля (може би от AliExpress) на меркатото струваше 7 EUR, а в Монако беше 15 EUR, и да в Монако не се предлагат само луксозни стоки, има магазини и за обикновените хора.
Както виждате и ако сте чели една от предишните ми статии (горчивия ми опит с една козметика), опита с пазаруването ми от родните сайтове е нулев. И не само, че не поръчвам от интернет, а и много рядко може да ме срещнете в родните молове. Това, с което се прибирам от Италия ми е напълно достатъчно за една година. Да не говорим, че това което се предлага там, при нас е модерно чак след няколко месеца.
Ако все пак си харесам нещо в България, то в повечето случаи е от няколко мои любими модни къщи в Пловдив.
Но да се върнем на пазара. Разнообразието е огромно. Най-много ми харесват щандовете на местните дизайнери. Прекрасни качествени стоки на символични цени. Тези дизайнери не са от популярните у нас, но някои вече навлизат и на нашия пазар като Carpisa например. Имам чанти на марката от преди десет години, доста преди някой тук изобщо да е чул за нея.
Това са марки, които се предлагат на пазара, въпреки че са достатъчно популярни в Италия и си имат вериги магазини. Между другото Benetton също може да откриете. Има и такива, за които и не подозирате, че съществуват просто защото не се предлагат у нас, но това не ги прави некачествени а напротив. Не подминавайте нещо само защото не е модерно тук. То ще дойде в някой момент. А пък на мен ми е много приятно да нося нещо, което го имам само аз. Не обичам да се разминавам по улиците с мои „близнаци“.
Особено важен елемент за мен са обувките, към които съм пристрастена. Страхотна изработка, качествена кожа и естествено красив дизайн. Има всичко, което си помислите от сандали до ботуши. Колкото и странно да звучи, всичко това се предлага на седмичните пазари.
А за дрънкулките да не говорим. Повечето бижута се продават от мароканци и са страхотни. Екзотични, нежни, някои ръчна изработка, което ги прави уникални. Те разбира се са и по-скъпи от масовката.
Мароканци има навсякъде. Продават всичко. Въртят търговия по улиците и дори на плажа. Имат много интересни колани, чанти, портмонета изработени от змийска кожа, но са доста скъпи за пазара.
Лошото при тях е, че ако се застоите по-дълго време на щанда им, ще ви преследват през целия пазар с артикула, който сте разглеждали докато не си го купите или докато не разберат, че не сте руснаци, а българи. Хич не ни харесват, но търговията си е търговия. (затова нямам и снимки на коланите)
Алъш-вериш по италиански.
Щях да пропусна да спомена, че и за вкъщи може да си купите какво ли не. От чаршафи до чинии, но няма да се впускам в разкази за домашните потреби достатъчно дълга стана и тази статия.
Накратко (или не толкова) това представлява Mercato. Идеалното място за автентично потапяне в миналото и най-древните традиции на хората, а защо не и в съвременните култура и мода?
Buon viaggio…
Ако статията ви е харесала, може да ме подкрепите, като я споделите или ме последвате в социалните мрежи Facebook и Instagram.
Още от сайта
КОД ЧЕРВЕНО – САМО ЗА ЦЕНИТЕЛИ!
Маранело -Мъжкият Рай! Така наричам Маранело. Това е град изпълнен с бензин, много конски сили, рев на двигатели и много,…
ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕМАРЕМА ЗА ЧРЕВОУГОДНИЦИ
ВКУСНИ ДЕСТИНАЦИИ – ОПИТАЙ МАРЕМА ИТАЛИЯ С АРОМАТ НА БОСИЛЕК, ПОМОДОРО И МОЦАРЕЛА Обожаваме италианска кухня. Може би това е…
ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕФРАГОНАР – ОБОНЯТЕЛНИЯТ ПОДПИС НА ПРОВАНС
Парфюмът е невидим, незабравим, главен моден аксесоар. Той оповестява появата на жената и продължава да напомня за нея, когато тя…
ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ© Travel-with-history 2021

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Donation
Travel with history е проект създаден с много любов и ентусиазъм. Помогнете му да се развива и самоиздържа с еднократно дарение. Благодарим Ви!
2,00 €