„Днешната наша свобода има безброй мъченици – герои, българи, наши братя, които умиха лицето на България и направиха да пригърми името българин по четирите края на света; стъпиха презрително на всичко свое частно, гордо и неустрашимо издигнаха глава против силния тиранин. Всичко това те направиха, не че бяха ходили в Париж да си изострят ума, но че бяха честни, имаха воля железна, характер несъкрушим и обичаха горещо своето отечество”
Захарий Стоянов
Копривщица е възрожденски град в подножието на Стара планина, обвит в богата история и роден дом на едни от най- великите български революционери и поети.
Именно тук на 21 септември 1843г. е роден големият герой на Българската история Гаврил Хлътев, познат ни като Георги Бенковски.
Заел мястото на Панайот Волов, като главен апостол на Четвърти революционен окръг, Бенковски повежда Хвърковатата чета след избухването на Априлското въстание на 20 април 1876г.
Той подклажда искрата, която една година по-късно запалва Руско- Турската война довела до Освобождението на България от Османската империя.
В Копривщица, родният дом на Георги Бенковски е етнографски музей, посветен на революционера.
Къща-музей Георги Бенковски
Скромната къща е построена през далечната 1831г. Със своята дървена архитектура, тя е представител на типичната еснафска къща по време на Възраждането.
Във вътрешността й е запазен оригиналния облик, в който е построена.
Стаите изглеждат непокътнати и героичният отпечатък на Бенковски се усеща във всяко кътче.
Запазени и изложени в къщата са редица артефакти от живота и дейността на революционера.
Интересен експонат е бебешката му люлка, както и много други предмети използвани в домакинството.
Тук се пази и един уникален експонат- личната пушка на Бенковски марка Winchester и знамето на Хвърковатата чета използвани в битките на Априлското въстание.
Стените са украсени с картини, изобразяващи великото дело на апостола, борбения дух на българите и непресъхващата жажда за свободата на родината.
Родината, която ние, трябва да пазим, да уважаваме и обичаме, да ценим всяко зрънце от историята написано с кръвта на Великите апостоли.
На чардака на втория етаж е изложен макет на черешово топче, използвано по време на Априлското въстание.
Недалеч от къщата стръмни стълби водят до хълм над града, на който е построен паметник на великия революционер.
Мемориален комплекс „Човекът що даде фаталният знак“
Внушителният паметник се извисява над целия град и открива впечатляваща гледка.
Мемориалът представя Бенковски на кон, стъпил на пет камъка, със сабя в дясната ръка. Камъните символизират близо петте века, в които българските земи са се намирали под османска власт. Върху тях са изписани думите от одата „Бенковски“ от „Епопея на забравените“ на Иван Вазов „Ставайте, робове! Аз не ща ярем!“.
Бенковски е представен на кон, за да бъде показано значението на неговата „Хвърковата чета“, а погледът му е насочен към Панагюрище, където е бил центъра на Четвърти революционен окръг.
Гибелта си Георги Бенковски намира на 24 май 1876г. в Тетевенския балкан, край река Костина.
Кървавото кладенче
Пронизан е от куршума на Рюзгяр Хаджи Ахмед ага, след предателство на дядо Вълю, а главата му е отрязана и измита в кладенчето като доказателство за смъртта му. Оттам идва и наименованието на кладенчето.





Поклон пред паметта на всички велики революционери, платили с кръвта си свободата на БЪЛГАРИЯ!
Buon viaggio…
